Dovolená na Blanensku

Buďte vítáni na Blanensku ...
...v turistické lokalitě nabízející unikátní spojení historických, kulturních a technických památek s množstvím přírodních zajímavostí. Poznejte osobitý ráz této nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě a prožijte v ní sedm pohádkových dnů vaší dovolené...

1. den: Blansko - "Historie a rekreace"
  Zveme vás k návštěvě přirozeného centra regionu - města Blanska, které je často nazýváno branou do Moravského krasu. Své putování můžete začít obdivováním nejstarší (původně románské) památky v Blansku - kostela sv. Martina. Jeho interiér zdobí např. křížová cesta z konce 19. století a kopie korpusu Ukřižovaného od Myslbeka. Jeden ze zdejších pomníčků připomíná místo posledního odpočinku Karoliny Meineke, rozené von Linsingen, manželky budoucího anglického krále Viléma IV. a současně hrdinky dávného příběhu nenaplněné lásky.
  Vaše další kroky povedou k renesančnímu zámku, nacházejícímu se v samém centru města. Dnes je sídlem městského muzea. Za zhlédnutí stojí stálé expozice (odrážející především tradici železářství), i příležitostné výstavy.
  Po romantické procházce zámeckým parkem se sbírkou soch z umělecké litiny, tolik typické pro Blansko, se vydejte ulicí Horní Palava, jež vás přivede do rekreační oblasti Palava se stejnojmennou přírodní nádrží. Zatímco vaše děti budou využívat atrakcí dětského areálu s hřištěm a průlezkami, vy můžete spočinout na písečné či travnaté pláži, jít si zahrát minigolf, plážový volejbal anebo využít místních občerstvovacích kapacit.
V pozdních odpoledních hodinách můžete zavítat zpět do centra města, kde je pro vás otevřen dřevěný kostelík - unikátní technická památka ze 17. století, zasvěcená sv. Paraskivě, který byl do Blanska převezen v roce 1936. Na celém území ČR se nachází jen šest takových památek.
  V zimním období se Blansko stává i rájem lyžařů - celé odpoledne můžete strávit v místní části Hořice, kde byl v nedávné době vybudován lyžařský areál se dvěma moderními vleky, jež nesou typicky zimní jména "Husky" a "Malamut".
 
2. den: Moravský kras - "Plavba podzemím"
  Moravský kras je jedna z nejvýznamnějších krasových oblastí v ČR. Na rozloze okolo 100 km2 je registrováno více než 1000 jeskyní, z nichž 4 jsou přístupné veřejnosti. Nástupištěm do Krasu je Skalní mlýn, vzdálený pouhých 6 km od Blanska - dosažitelný autem, pěšky, na kole či autobusem. Odtud vás ekologický vláček dopraví k Punkevním jeskyním, nejvyhledávanějšímu cíli turistů, a to především díky vodní plavbě po podzemní říčce Punkvě. Během návštěvy této jeskyně se dostanete na samé dno světoznámé propasti Macocha, hluboké 138,7 metrů.
  Po absolvování prohlídky doporučujeme vystoupat lanovou dráhou (či turistickou stezkou) k Hornímu, a posléze i k Dolnímu můstku propasti, a pokochat se mrazivým pohledem do rokliny. Po návratu na Skalní mlýn se vydejte k 300 m vzdálené Kateřinské jeskyni, známé především svou krápníkovou Čarodějnicí a pověstí o Kateřince a její zatoulané ovečce.
  Centrem Moravského krasu prochází naučná stezka Macocha o délce 6 km, zelená turistická značka vede k romantické zřícenině hradu Blansko. Návštěvníky zaujme především torzo obytného paláce s několika velkými okenními otvory.
 
3. den: Moravský kras - "Za poznáním minulosti"
 
Druhý den v Moravském krasu věnujte pěším túrám po okolních lesích, které jsou protkány desítkami kilometrů turistických značek, projděte si druhou naučnou stezku "Přírodní rezervace Sloupsko-šošůvské jeskyně" a vycházku spojte s prohlídkou obou zbývajících jeskyní - Balcarky a Sloupsko-šošůvských. Jeskyně Balcarka poblíž Ostrova u Macochy zaujme především bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou. Sloupsko-šošůvské jeskyně prošly v nedávné době rekonstrukcí. Jde o rozsáhlý komplex dómů a chodeb, propojený s jeskyní Kůlnou, významným nalezištěm pravěkých kosterních pozůstatků. Samotná obec Sloup se pyšní titulem Vesnice roku. Obdivovat zde můžete především barokní chrám Panny Marie Sedmibolesné z 18. století.
  Perličkou na závěr dne se může stát pohled na Moravský kras z ptačí perspektivy. Přesně takový vám zaručuje nově postavená rozhledna na kopci Podvrší u Veselice, ke které ze Sloupu směřuje modrá turistická značka.
 
4. den: Rudice, Jedovnice, Křtiny - "Perla jižní Moravy"
  Dnešní den věnujte návštěvě obce Rudice. V této malebné vesnici můžete navštívit muzeum mineralogie a speleologie ve Větrném mlýně, v blízkém přírodním geoparku zhlédnout ukázky hornin typických pro Moravský kras, repliku selské vápenické pece a milířiště s milířem. Rudice nabízí i přírodní zajímavosti: 12 km dlouhý jeskynní systém Rudického propadání s nejhlubší suchou propastí v republice.
  Naučná stezka "Jedovnické rybníky" začíná právě v Rudici u Větrného mlýna, je dlouhá 7 km a přivede vás do Jedovnic, oblíbené rekreační oblasti s rybníkem Olšovec, známým především každoročními závody motorových člunů (září). Občerstvení vám nabídne některá z četných místních restaurací. Využijte zde rekreačních možností - koupání, tenisových kurtů, půjčoven loděk…
  Z Jedovnic se vydejte po žluté turistické značce do Křtin, známého poutního místa. Proslavil je barokní poutní chrám Jména Panny Marie od stavitele Santiniho (viz obr.), často nazývaný "perlou jižní Moravy". Po náročném dni jistě oceníte koupání v místním koupališti.
 
5. den: Rájec-Jestřebí, Černá Hora - "Za pohlazením duše i těla"
  Chloubou Blanenska je jistě zámek Rájec nad Svitavou. Jedná se o klasicistní zámek francouzského typu z let 1763 - 1769. Může se chlubit obrazárnou Salmů, rozsáhlou empírovou knihovnou a bohatými sbírkami předmětů z křišťálu, čínského porcelánu a mědirytin. Zámek obklopuje rozsáhlý park v anglickém stylu, který přímo láká k procházce.
  Jedním z pravidelných vlakových či autobusových spojů se snadno dopravíte do nedaleké Černé Hory, která je vyhledávaným cílem všech zájemců o pivní turistiku. Místní pivovar vyrábí však také limonády pro děti, ojedinělé svou chmelovou přísadou. O výrobě piva se můžete více dozvědět prostřednictvím exkurze. A pokud navštívíte Černou Horu poslední sobotu v září, můžete se zúčastnit již tradiční a slavné Pivní pouti.
 
6. den: Nový hrad, Býčí skála - "Staletími ku pravěku"
  Na dnešní výlet zamiřte směrem k Adamovu. Asi 1,5 km za Blanskem se po pravé straně silnice tyčí stavba se štíhlou věží - jedná se o huť Klamovku - poslední zachovalou Salmovu huť. Odtud se vydejte po zelené a vzápětí po červené turistické značce směrem ke zříceninám gotického Nového hradu - v současnosti jakémusi unikátnímu skanzenu, kde se čas zastavil ve středověku. Vychutnejte si středověkou atmosféru hradu a následujte červenou turistickou stezku až k Máchovu pomníku (zde si můžete připomenout nejznámější dílo tohoto romantického básníka), odkud vás žlutá značka přivede až k Býčí skále. Je to mimo jiné výtoková jeskyně vod Jedovnického potoka, který mizí pod zemí v Rudickém propadání. Jeskyně je světoznámá především jako archeologické naleziště - byla zde nalezena hliněná nádoba s bronzovou soškou býčka.
  Z Adamova vás vlak odveze zpět do Blanska. Vytrvalí turisté se mohou vypravit cyklistickou Jantarovou stezkou do Olomučan a navštívit zde expozici Olomučanská keramika.
 
7. den: Senetářov, Ostrov, Holštejn - "Za dovednostmi našich předků"
  Svůj další den můžete strávit poučným putováním za tradicemi našeho regionu. Typickým příkladem je vesnice Senetářov, kde se v originální stavbě - hliněném domě s doškovou střechou, nachází Muzeum lidového stavitelství a perleťářství. Najdete zde i pozoruhodný kostel - kapli sv. Josefa, která svým tvarem připomíná loď jako obraz církve sbírající věřící na cestách životem a vede je k nejvyššímu dobru - Bohu.
  Ze Senetářova se vydejte po zelené turistické značce, přibližně po 3 km sejdete ze značky vpravo na asfaltku, která vás přivede přímo do Ostrova u Macochy. Kromě jeskyně Balcarky zde najdete i větrný mlýn holandského typu z 2. poloviny 19. století.
  Na další cestu se můžete posilnit v místní restauraci a vydat se po červené značce do Holštejna. Jistě vás zde zaujme zřícenina hradu Holštejna s jeskyní Hladomornou a druhé největší propadání Moravského krasu Nová Rasovna. Tečkou za celodenním výletem může být exkurze do místní sýrárny.